A laboratóriumi vizsgálatokat általában beteg állatokból nyert mintákból végezzük, de alkalmanként egészséges állatok esetében is szükség van ilyen meghatározásokra. A kapott lelet megerősítheti vagy kizárhatja klinikai diagnózisunkat, s ezáltal az elkülönítő kórjelzéshez nyújt fontos adatokat. Rendelőnkben még aznap elkészül a vizsgálat és kiértékelésre kerül az eredmény. Az utóbbi években az állatorvosi laboratóriumi diagnosztika vizsgálati skálája is jelentős mértékben bővült és folyamatosan szélesedik a spektruma jelenleg is. A laboratóriumi vizsgálatok lehetővé tették olyan elváltozások felderítését (pl. metabolikus zavarok), amely a klasszikus fizikális vizsgálati és képalkotó eljárásokkal közvetlenül nem diagnosztizálhatóak. A laboratóriumi eredmények alapján számszerű adatokból megítélhető egy-egy szerv funkcionális állapota. Egy adott szerv működéséről akkor kapunk teljesebb képet, ha az adott szervre specifikus paraméterek eredményeit együtt értékeljük (un. "szerv-panelek"). Fontos hangsúlyozni, hogy a laboratóriumi eredményt, a részletes fizikális vizsgálat és (szükség esetén) a képalkotó eljárások által kapott információkat együttesen célszerű értékelni.
Hematológiai vizsgálat
A hematológiai vizsgálat lényege, hogy egy kis mennyiségű vérmintából, egy automata mérőműszer segítségével, valamint a vérkenet mikroszkópos vizsgálatával tájékozódhatunk a három vérsejttípus, tehát a vörösvérsejtek, a fehérvérsejtek és a vérlemezkék számáról, illetve minőségéről.
A vizsgálat segít abban, hogy milyen a vérképzésben résztvevő szervek jelen állapota, valamint ez a módszer nagyon hasznos segítséget nyújt a vérkép bizonyos változását okozó betegségek, gyulladásos kórképek, vagy parazitás fertőzöttség felderítésében is.
Vér biokémia vizsgálata
A mérőműszer rendkívül pontos, de nagyon érzékeny is, így javasoljuk, hogy amennyiben ilyen célból érkeztek a rendelőbe, akkor az mindenképp éhgyomorra történjen. Ezzel a vizsgálattal az állat legfontosabb szerveinek funkcióját tükröző paraméterek szintjének megállapítására kerül sor kis mennyiségű vérmintából, egy biokémiai automata segítségével.
Bélsár vizsgálat
Háziállatainknál javasolt félévente bélsár vizsgálatot végezni. Még a leggondosabban tartott állatoknál is előfordulhat, hogy megfertőződnek, így nem árt megfelelő időközönként makroszkópos és mikroszkópos vizsgálatot végezni, különös tekintettel arra, hogy a kutyák bélsarában fellelhető féregpeték a gyerekekre is veszélyt jelentenek! A vizsgálat során a bélsárral spontán ürülő férgek, féregízek, féreg peték, vagy egysejtű kórokozók kimutatását tudjuk elvégezni. A viszgálat elvégzéséhez szükségünk van a tulajdonos által behozott friss bélsár mintára. Krónikus hasmenés esetén szükség lehet a bélsár bakteriológiai vizsgálatára is.
Cicák esetében az orsóférgesség gyakran okoz hasmenést. A kutya orstorférge a vastagbélben élősködik. Fontos, hogy a férgesség csak laboratóriumi vizsgálat során derül ki, otthoni körülmények között erről nem tudunk meggyőződni, szabad szemmel sajnos nem láthatóak.
Bőrkaparék mintavétel
Ha az állatnál rendszeresen vissszatérő viszketegséget, testén bőrgyulladást, szőrén elváltozásokat észlelünk, akkor szükség lehet egy bőrkaparék vizsgálatra, melynek során parazitákat, gombát, baktériumot keresünk, és egyúttal rezisztencia vizsgálatot is végezünk. A vizsgálat segít abban, hogy az állat minél rövidebb időn belül megkaphassa a leghatékonyabb kezelést.
Citológiai vizsgálatok
A citológiai vizsgálat az egyik leggyakoribb orvosi mintavételi eljárás, amely daganatok, gombás- vagy bakteriális fertőzések és más megbetegedések kimutatására is alkalmas.
A mintavétel során attól függően, hogy mely szervből veszünk mintát különböző mintavételi technikákat alkalmazunk.
A lefertőtlenített területet egy vékony tűvel megszúrjuk, mintát veszünk, majd különböző festési eljárásokat alkalmazva megfestjük és mikroszkóp segítségével megvizsgáljuk.
A vizsgálatok során fény derülhet arra, hogy egy gyulladásos folyamat eredményét látjuk éppen, vagy sajnálatosan egy daganatos elváltozásét.
A kenet, melyet vizsgálatnak vetünk alá származhat vérmintából és testűri folyadékból is.
A citológiai vizsgálat tehát összefoglalva egy olyan diagnosztikai eljárás, mely nagyon gyors és fájdalommentes, bármikor elvégezhető, segítségével a lehető legrövidebb időn belül képet kapunk kedvencünk egészségügyi állapotáról.
Idős kutyák felmérő vizsgálata
Mikor számít egyáltalán idősnek egy kutya?
A különböző fajtáknál nem egyformán hat az idő múlása. Általában a kisebb testű kutyák hosszabb életkort élnek meg, mint nagytestűek, és az is megfigyelhető, hogy a keverék kutyusok is tovább élnek, mint a fajtatiszta állatok. Időskori problémák lehetnek például az ízületi betegségek, az elhízás, cukorbetegség, daganatos megbetegedések, a vese betegségei, szívbetegségek, a fogak állapotának romlása is. Hogy a kiskutyánk minél szebb és tartalmasabb időskort élhessen meg, szükség van rendszeres állapotfelmérésre. Például egy közepes testű kutyus 9-11 éves kora között már idősödőnek számít, így rá már érdemes a gazdinak odafigyelni, hogy a fenti problémákat ne csak kezelni legyen módunk, hanem megelőzni is a rendszeres állapotfelméréssel.
Macskák FeLV-FIV tesztje
Létezik egy úgynevezett FeLV vírus, ami súlyos betegségeket okozhat a cicáknál. A daganatos megbetegedések, az immunrendeszer legyengülése, vagy csontvelő nem megfelelő működésének a hátterében gyakran ez a vírusfertőzés áll. Ez a Macska Leukózis, amire egyes cicák fogékonyak leheetnek.
A másik ilyen vírus a Macska Aids Vírus (FIV), ami harapás, tesnedvek cseréje útján terjed, de a macskamama is átadhatja kölykének. Jó hír azonban, hogy emberre nem veszélyes. Kis háziállatunkra viszont annál inkább, mivel kezdetben nem mindig jelentkeznek a tünetek, csak később okoz vérszegénységet, állandó fertőzéseket, és gyakran eredményezi az immunendszer nagy mértékű legyengülését is.
Pajzsmirigy vizsgálat
A pajzsmirigy az egyik legfontosabb - anyagcsere folyamatokért felelős - hormontermelő szerv. Ha a működésében zavar lép fel, az a többi szervre is komoly problémákat hárít. Befolyásolja az emésztést, az étvágyat, hatással van az állat súlyára és a szaporodóképességére is. A pajzsmirigy hormonok mérésével, pajzsmirigy-izotópvizsgálattal egy reális képet kaphatunk, hogy mi állhat a panaszok, az esetleges daganatos elváltozások hátterében.
Progeszteron szint mérés
A progeszteron szint mérése vérből vett minta alapján történik. A méréssel lehetőség nyílik a fedeztetés és a mesterséges megtermékenyítés időpontjának legoptimálisabb kiválasztására, mindemellett kontrollálni tudjuk a vemhesség biztonságos lefolyását.
Szövettani vizsgálatok
Szövettani vizsgálattal a leghatékonyabban diagnosztizálhatóak a daganatos - és bőrgyógyászati elváltozások. A vizsgálathoz a mintavétel javarészt altatásban történik a műtét során eltávolított szervekből, bőrből, kinövésekből, stb., de ide tartoznak az endoszkópos vizsgálat során vett minták is.
Szívféreg, bőrféreg szűrés
Ez a kutyákat sok esetben halálos veszéllyel fenyegető betegség a szúnyogok által terjed, amik elsősorban vízpartok környékén jelennek meg nagy számban a tavasz-nyári szezon kezdetével. A megelőzés elengedhetetlen fontosságú: a betegség teszttel kimutatható, így a kedvencek megóvása érdekében nagyon fontos évente elvégeztetni a szűrővizsgálatot, valamint gondoskodni a szúnyogok elleni védekezésről! Sajnos a betegség akár halálos kimenetelű is lehet. A szívférgességet a Dirofilaria immitis nevű kórokozó terjeszti. Veszélynek vannak kitéve a kutyák, ritkábban a cicák és a vadászgörény. A féreg mérete elérheti a 40 cm-t is, és évekig (7-10) is él, utódai a szúnyogok segítségével jutnak el más állatokba.
A bőrférgesség is egy komoly megbetegedés, amit szintén a szúnyogok terjesztenek. A Dirofilaria repens nevű fonálféreg okozza, a hasüregben él, ott szaporodik.
Rendelőnkben ezek a betegségek is pár perc alatt kimutathatóak, továbbá arra is fény derül, hogy volt-e az állatnak korábban ilyen fertőzése.
Vizeletvizsgálat
Vizelet analízis során kémiai, mikroszkópos és indokolt esetben bakteriológiai vizsgálatot is végzünk. A vizsgálat elvégzésével a veseműködésről és a húgyutak állapotáról kaphatunk átfogó képet.